niedziela

Pielęgnacja biżuterii




Pielęgnacja biżuterii
Czyszczenie biżuterii

Wiele moich klientek zwraca się z pytaniem jak dbać o biżuterię ze srebra. Postanowiłam zebrać wszelkie informacje na ten temat w jednym artykule – mam nadzieję, że wyjaśnię wszystkie wątpliwości.



Jak dbać o biżuterię?

To naturalne, że pod wpływem różnych czynników zewnętrznych srebro się starzeje – szybciej i intensywniej niż złoto. Aby zachować jak najdłużej blask i piękno błyszczącego srebra, warto przestrzegać kilka zasad:

- zdejmij biżuterię podczas domowych porządków, zmywania naczyń czy zwykłego mycia rąk. Mydło i detergenty mogą wniknąć w szczeliny biżuterii, mogą także zwyczajnie przereagować z niektórymi kamieniami czy perłami.

- zajęcia fitness, sporty ekstremalne, kąpiele w morzu… Biżuteria to nie stalowe łańcuchy – czasem wystarczy jedno niecelowe i mocne szarpnięcie … a piękny naszyjnik się rozerwie, bransoletka rozsypie, szkło pęknie.

- jeśli się perfumujesz i nakładasz kremy rób to tak, aby nie było kontaktu kosmetyków z biżuterią. Niektóre kosmetyki zawierają oksydanty, które przyspieszą utlenianie a w efekcie czernienie Twojej ulubionej biżuterii.


Gdzie i jak przechowywać biżuterię?


- nie dopuszczaj do sytuacji, w których Twoja biżuteria leży w szkatułce, w której cała zawartość się plącze, obija o siebie a różne rodzaje i typy biżuterii leżą na sobie. Po pierwsze, „sąsiedztwo” pewnych elementów może ze sobą reagować przyspieszając czernienie i pokrywanie się brzydkim nalotem. Po drugie, sprzyja to trwałemu zarysowaniu się kamieni, kryształów i szkła

- najlepszym rozwiązaniem będzie przechowywanie wszystkich par kolczyków i innej biżuterii w osobnych woreczkach foliowych, tzw. „strunowych”. Są bardzo tanie, szczelne i dostępne w wielu rozmiarach. Jeśli interesuje Cię ich zakup – zapytaj mnie o to. Do zakupionej u mnie biżuterii dodaję takie woreczki bezpłatnie.


- absolutnie nie przechowuj biżuterii srebrnej w metalowych lub szklanych szkatułkach czy pudełeczkach. Materiały te reagują ze srebrem na wielką jego niekorzyść. Eksponowanie srebra na słońcu, gdy nie jest noszone, jest czynnikiem także niekorzystnym. Unikaj tego.

- nie zostawiaj biżuterii w łazience. Wilgoć i kosmetyki występują tam w wyjątkowo niekorzystnym natężeniu.



Jak czyścić biżuterię?

Czym myć kolczyki i inną biżuterię?


- czasem wystarcza przetarcie biżuterii miękką ściereczką. Do polerowania świetnie nadają się ściereczki z irchy.

- srebrna biżuteria zachowa swój blask jeśli co jakiś czas przemyje się ja w delikatnym roztworze najzwyczajniejszego płynu do mycia „Ludwik”. Zmywa dobrze pudry, podkłady, tłuste zabrudzenia.

- zapamiętajmy, że elementy z koralu, turkusy, malachity najlepiej myć w roztworze mydlanym, bursztyny szybko wyczyścimy irchą a perły i opale najlepiej specjalnymi ściereczkami. Nie suszmy ich suszarką i nie eksponujmy w ciepłych miejscach.

- nie polecam mycia srebrnej biżuterii za pomocą pasty do zębów – nowoczesne pasty zawierają różne związki, które mogą mieć niekorzystny wpływ na biżuterię.

- kamienie syntetyczne czyścimy na sucho, posypujemy talkiem i delikatnie polerujemy ściereczką.


Jeśli jesteś zainteresowana, zapytaj mnie o ściereczki pielęgnujące i czyszczące biżuterię ze srebra. Posiadam je w swojej ofercie.